LGS Tercih Sonuçları Açıklandı 

Sonuçlara bakmak için aşağıdaki bağlantıyı tıklayınız

2019 LGS Tercih Sonucu TIKLA ÖĞREN sonuç.meb.gov.tr

Sonuçlara bakmak için aşağıdaki bağlantıyı tıklayınız

2019 LGS Tercih Sonucu TIKLA ÖĞREN sonuç.meb.gov.tr

Fen Liseleri Taban Puanları Yüzdelik Dilimleri  2019

Sosyal Bilimler Liseleri Taban Puanları Yüzdelik Dilimleri  2019

Anadolu  Liseleri Taban Puanları  Yüzdelik Dilimleri  2019

Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Taban Puanları Yüzdelik Dilimleri

Anadolu İmam Hatip Liseleri Taban Puanları Yüzdelik Dilimleri

2019 LGS Nakil İşlemleri Başvuru Ekranı İçin Tıkla 2019

SINAVLI OKULLAR TERCİH ROBOTU TABAN VE KONTENJAN BİLGİLERİ 

2019 Yılı Merkezi Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumları  22 Temmuz 2019 tarihli yerleştirme sonuçlarına göre taban puan ve boş kontenjan bilgileri için;

Tüm illlerdeki puanla alan Liselerin  taban puanlarını, yüzdelik dilimlerini okulun diğer özelliklerini görmek için  aşağıdaki bağlantıyı tıklayınız

2019 Lgs  MEB Merkezi Sınav Puanı İle Alan Liseler  İçin Tercih Rehberi için tıklayınız

 

YEREL YERLEŞTİRME  TERCİH ROBOTU TABAN BİLGİLERİ KONTENJAN BİLGİLERİ

2019 Yerel Yerleştirme 22 Temmuz 2019 tarihli yerleştirme sonuçlarına göre, tercihe yerleşen en son öğrencinin yerleştirilme taban bilgileri ve tercih boş kontenjanları için

2019 Yılı Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumları Tercih Rehberi

 

BOŞ KONTENJAN VE TABAN PUAN BİLGİLERİ

Sınavlı öğrenci alan ortaöğretim kurumlarında NAKİL işlemleri için boş kontenjan ve sınavlı okul taban puan bilgileri için

Sınavlı/Sınavsız Okul Boş Kontenjan Ve Sınavlı Okul Taban Puan Bilgileri

Sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarında NAKİL işlemleri için boş kontenjan bilgileri için

Sınavsız Okul Boş Kontenjan Bilgileri

ANADOLU MESLEK PROGRAMLARINDA ALANA GEÇİŞ İŞLEMLERİ

Anadolu Meslek Programı Alanlarına Geçiş Kontenjan Listeleri için

Anadolu Meslek Programı Alanlarına Geçiş Kontenjan Listeleri

Bünyesinde Denizcilik Alanı Bulunan Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Listesi için Tıkla

 

SINAV İTİRAZLARI GİRİŞ EKRANI

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sınav İtirazları Giriş Ekranı için

Meb Sınav İtirazları Giriş Ekranı İçin Tıkla

2019 LGS ORTA ÖĞRETİM KURUMLARINA TERCİH VE YERLEŞTİRME TAKVİMİ

İŞLEM

TARİH 

Yerleştirme Sonuçlarının ve Boş Kontenjanların İlan Edilmesi Tarihi

22 Temmuz 2019

Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Tercih Başvurularının Alınması Tarihi

29 Temmuz –02 Ağustos 2019

Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Sonuçlarının İlanı Tarihi 

05 Ağustos 2019

Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Tercih Başvurularının Alınması Tarihi 

05-08 Ağustos 2019

Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Sonuçlarının İlanıTarihi  

10 Ağustos 2019

Boş kalan kontenjanlara, hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca Yerleştirme Başvurularının Alınması Tarihi 

19-23 Ağustos 2019

Yatılılık Başvurularının Okul ve Kurumlarca Alınması Tarihi

26-29 Ağustos 2019

İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonları

Yerleştirmelerinin Tamamlanması, Yatılılık Yerleştirme Sonuçlarının İlanı ve e-Pansiyon Üzerinden Kayıtların Sisteme İşlenmesi Tarihi

06 Eylül 2019

2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılı Açılışı Tarihi

09 Eylül 2019

.

LGS Tercih Sonuçları 2019 1.Yerleştirme  Fen Liseleri Sosyal Bilimler Liseleri Anadolu İmam Hatip Liseleri Anadolu Teknik liseleri Yüzdelik Dilimleri Yerleştirme Sonuçları  Ön Raporunda Tıkla İNDİR 

2019 Liselere Geçiş Sistemi (LGS) Kapsamında İlk Yerleştirme Sonuçları Ön Raporu Fen Liseleri Sosyal Bilimler Liseleri Anadolu İmam Hatip Liseleri Anadolu Teknik liseleri Yüzdelik Dilimleri İNDİR PDF 

 


2019 LGS TERCİH KILAVUZU TIKLA ÖĞREN  MEB 

2019 Lgs tercihleri nasıl yapılacak? Lgs tercihleri nereden  yapılacak? İnternetten mi? Yoksa e okuldan mı?

TERCİH İŞLEMLERİNİN YAPILACAĞI YERLER 

2019 Lgs Tercih işlemleri ;

– Öğrencinin mezun olduğu okuldan ya da herhangi bir resmi ortaokul müdürlüğünden yapılabileceği gibi,

– Öğrenci veya veli tarafından bireysel olarak e okuldan  https://e-okul.meb.gov.tr internet adresinden de yapılabilecektir.

TERCİH İŞLEMLERİ

a) 8’inci sınıfı başarıyla tamamlayan veya mezun durumda olan öğrenciler, yerleştirme işlemleri için tercih ve yerleştirmeye esas nakil başvurusunda bulunabilecektir.

b) Tercih işlemi öğrenci ve velisi tarafından https://e-okul.meb.gov.tr internet adresinden veya herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabilecektir. Yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacaktır.

c) Sınava giren ve Merkezî Sınav Puanına sahip olan öğrenciler dâhil tüm öğrenciler yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunmak zorundadır. Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ekranından tercih yapılmaması durumunda, öğrencilere Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ile Pansiyonlu Okullar tercih ekranı açılmayacaktır.

ç) Özel ortaöğretim kurumlarına ve yetenek sınavı ile öğrenci alan okullara kesin kayıt işlemini tamamlamış öğrenciler, tercihte bulunamayacaktır.

d) Öğrenciler; Merkezî Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Okullar, Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 3 (üç) grupta tercih yapabileceklerdir. Merkezî Sınava girmeyen öğrenciler ise Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 2 (iki) grupta tercih yapabileceklerdir.

e) Öğrenciler, ilk olarak Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ekranından tercih yapacaklardır. Yerel Yerleştirmede tercihlerinden ilk 3 (üç) okulu Kayıt Alanından seçmek kaydıyla öğrenciler en fazla 5 (beş) okul tercihinde bulunabileceklerdir. Yapılan tercihlerde aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 3 (üç) okul seçilebilecektir. Yerel Yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, istemeleri halinde merkezi sınavla öğrenci alan okullar için açılacak Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ekranından en fazla 5 (beş) okul; Pansiyonlu Okullar tercih ekranından da en fazla 5 (beş) okul olmak üzere toplamda 15 okul tercihinde bulunabilecektir. Öğrencilerin, Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ile Pansiyonlu Okullar grubundan tercihte bulunabilmesi için yerel yerleştirme tercihi yapması zorunludur.

f) Sınava katılmayan öğrencilere Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar tercih ekranı açılmayacaktır.

g) Yerel yerleştirme tercih ekranında okullar; Yeşil renk, “Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresinin bulunduğu Kayıt Alanında yer alanokulları belirtir. Mavi renk, “Komşu Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresine göre Komşu Kayıt Alanında yer alanlar okulları belirtir. Kırmızı renk, “Diğer” ise öğrenci için ikamet adresine göre bulunduğu Kayıt Alanında ve Komşu Kayıt Alanında olmayan il içindeki diğer kayıt alanları ile il dışındaki kayıt alanlarında bulunan okulları belirtir.

ğ)Yerleştirmeye esas nakiller, “Tercih ve Yerleştirme Takviminde” belirtilen tarih ve sürelerde 4 (dört) dönemde yapılacaktır. Her dönemde; Merkezî Sınav Puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla 3 (üç), yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla 3 (üç), pansiyonlu okullar için de en fazla 3 (üç) okul tercihi yapılabilecektir.

h) Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara tercihte bulunan ve ilk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, yerleştirmeye esas nakil tercih dönemlerinde Kayıt Alanından okul ve farklı tür tercih etme zorunluluğu bulunmayacaktır. Ancak, tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde ilk 2 (iki) okulu Kayıt Alanından seçmek kaydıyla en fazla 3 (üç) okul tercihinde bulunabileceklerdir. Yapılan tercihlerde aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 2 (iki) okul seçilebilecektir.

ı) Öğrenciler, ayrıca istemeleri hâlinde yerleştirmeye esas 4’üncü nakil başvuru döneminde “Meslekî Eğitim Merkezleri”ni de tercih edebileceklerdir.

i) Tercih işlemleri, Bakanlığımız http://www.meb.gov.tr veya https://e-okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan tercih listesinde yer alan okullara göre öğrenci ve velisi tarafından 02- 13 Temmuz 2018 (17.00’ye kadar) tarihleri arasında yapılacaktır.

j) Elektronik ortamda tercih işlemlerini yapamayanlar için okul müdürlükleri, tercih işlemlerini öğrenci velisinin talebi üzerine, velinin doldurup imzalayarak verdiği “Yerleştirme Tercihleri İçin Ön Çalışma Formu EK-1” e bağlı kalarak veli adına yapacaktır (13 Temmuz 2018 saat 17.00’ye kadar).

k) Açık öğretim ortaokulu öğrencileri ile yurt dışından sınava giren öğrenciler tercihlerini, bu kılavuzun “Genel Açıklamalar” bölümünde yer alan hükümler doğrultusunda yapacaklardır.

l) Yerleştirmeye esas nakil işlemi için; tercih başvuruları 06-10 Ağustos 2018, 13-17 Ağustos 2018, 27-31 Ağustos 2018 ve 03-06 Eylül 2018 tarihlerinde saat 17.00’ye kadar yapılabilecektir. Her nakil döneminde öğrenciler, her gruptan en fazla 3 (üç) okul tercihinde bulunabileceklerdir.

m)Yerleştirmeye esas nakil tercih başvurularının alınması sürecinde özel ortaöğretim kurumlarına kayıt ve nakil işlemleri yapılabilecektir.

n) Yerleştirmeye esas nakil başvuruları, tercih edilecek okulun boş kontenjanına bakılmaksızın herhangi bir ortaokul veya imam hatip ortaokulu müdürlüğüne başvurarak yapılabilecektir.

o) Tercihler okul müdürlüğü tarafından elektronik ortamda onaylanacaktır. Tercihlerle ilgili varsa her türlü düzeltme elektronik onaylama işleminden önce yapılacaktır. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemi tamamlanmış olacaktır. Öğrenci velisi düzeltme veya iptal işlemi için takvimde belirtilen tercih süreleri içerisinde okul müdürlüğüne başvurarak başvurunun düzeltilmesi veya iptal talebinde bulunabilecektir. Tercih Başvuru Durumu “İptal” olarak görünen öğrenciler yerleştirme işlemlerine dâhil edilmeyecektir.

ö) Tercihlerin, tercih ve yerleştirme kılavuzuna uygun olarak elektronik ortamda hatasız ve eksiksiz bir şekilde yapılması gerekmektedir. Tercih listesinden öğrenci velisi, onay işleminden ise okul müdürlüğü ile veli birlikte sorumludur.

p) “Yerleştirme Tercihleri İçin Ön Çalışma Formu EK-1” veli tarafından doldurulup imzalandıktan sonra tercihler, sisteme okul müdürlüğü tarafından girilerek onaylandıktan sonra iki nüsha çıktısı alınacak, bir nüshası imza karşılığı veliye verilecek ve diğer nüshası okulda saklanacaktır.

r) Tercih ve yerleştirme işlemleriyle ilgili tüm bilgilendirmeler http://www.meb.gov.tr ile https://e-okul.meb.gov.tr adreslerinden yapılacaktır. Velilerin tercih ve yerleştirme işlemleri süresince bu adresleri takip etme yükümlüğü vardır.

s) 02-13 Temmuz 2018 tarihlerinde Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü koordinasyonunda oluşturulan tercih danışmanlığı komisyonları tarafından talep eden öğrencilere tercih danışmanlığı hizmeti verilecektir.

ş) Tercih yapmayan veya tercihleri doğrultusunda hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrenciler, açık öğretim kurumlarına yönlendirilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlendi

4 − two =

Yorumu gönder