İçeriğe geç

2023-YKS Tercih Kılavuzu pdf Yayımlandı ? İNDİR ÖSYM Son Dakika ! Tablo3 indir Tablo 4 Tablo 6 A B1 B2 C Tablo 7 Tablo 8 Nereden Nasıl İndirilir? 2023 Pdf ÖSYM Yükeköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu Nedir? Neler Bulunur? Ne demektir? osym.gov.tr  ÖSYM Tercih Kılavuzu indir pdf 2023-yks tercih kılavuzu pdf 2022 tercih kılavuzu pdf indir

2023-YKS Tercih Kılavuzu pdf Yayımlandı ? İNDİR ÖSYM Son Dakika ! Tablo3 indir Tablo 4 Tablo 6 A B1 B2 C Tablo 7 Tablo 8 Nereden Nasıl İndirilir? 2023 Pdf ÖSYM Yükeköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu Nedir? Neler Bulunur? Ne demektir? osym.gov.tr  ÖSYM Tercih Kılavuzu indir pdf 2023-yks tercih kılavuzu pdf 2022 tercih kılavuzu pdf indir

    ÖSYM tarafından yayımlanan 2023 YKS Kılavuzuna göre sonuçların 20 Temmuz 2023 Perşembe günü açıklanması bekleniyordu ve 20 Temmuz 2023 tarihinde YKS Sonuçları açıklandı.Ve aynı gün 2023 YKS Tercih Kılavuzu (YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI VE KONTENJANLARI KILAVUZU) yayımlandı. ‘’2023 yks tercih kılavuzu, 2023 yks tercih kılavuzu pdf, 2023 yks tercih kılavuzu pdf indir, yks tercih kılavuzu nasıl  indirilir,üniversite tercih kılavuzu,tablo 3 tablo 4 nasıl indirilir, yükseköğretim programları ve kontenjanları kılavuzu pdf indir,tablo 3 tablo 4 te neler bulunur, yks tercih kılavuzu 2023, tercih kılavuzu ne işe yarar, 2023 ösym yks tercih kılavuzu,ösym tercih kılavuzu indir,üniversiteler taban puanları,yüksekokullar taban puanlarını nerden bulurum,2 yıllık 4 yıllık üniversitelerin taban puanları,2023 yks tercih kılavuzu pdf indir, ösym kılavuz 2023 yks tercih kılavuzu, yks 2023 tercih kılavuzu, osym kılavuz 2023 yks tercih kılavuzu, 2023-yks tercih kılavuzu pdf, osym kılavuz 2023, ösym kontenjan kılavuzu 2023, yks kılavuz 2023, 2023 ösym kılavuzu, ösym tercih kılavuzu 2023 yks, 2023 yks tercih kılavuzu ne zaman yayınlanacak, tercih kılavuzu 2023 yks, yks tercih kılavuzu ösym 2023, ösym 2023 kılavuz, 2023 yks tercih kılavuzu ösym, ösym yerleştirme kılavuzu 2023, 2023 yks kontenjan kılavuzu, ösym 2023 kontenjan kılavuzu, osym 2023 tercih kılavuz, osym kontenjan kılavuzu 2023, ösym tercih kılavuzu 2023, üniversite tercih kılavuzu 2023, 2023 ösym tercih kılavuzu,2023 yks tercih kılavuzu yayınlandı mı’’ en çok sorgulananların en başında yer aldı.


Yükseköğretim Kurumları Sınavı

DUYURU

(27 Temmuz 2023)

2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS): Tercihlerin Alınması

2023-YKS tercih işlemleri, 27 Temmuz 2023 tarihinde saat 11.00‘de başlayacaktır. Adaylar tercihlerini, 27 Temmuz-08 Ağustos 2023 tarihleri arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulamasından bireysel olarak kendileri yapacaktır. Tercih işlemleri, 08 Ağustos 2023 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir.

Adaylar, 2023-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’na aşağıdaki bağlantıdan erişebilecektir. Tercih yapacak adayların Kılavuz’u dikkatle incelemeleri, tercihlerini kılavuz bilgileri doğrultusunda yapmaları gerekmektedir. 

Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr  adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemlerini tamamlayacaktır. Tercih işlemi, ekrandaki uyarılara göre sonlandırılmalıdır. Başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacaktır. ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacaktır. Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacaktır.

Adaylara ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI


2023-YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI (YKS)KSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI VE KONTENJANLARI KILAVUZU İNDİRMEK İÇİN TIKLA 

27 Temmuz 2022 Tarihinde Yayımlanan Esaas Kılavuzdur!!!

2022 YKS TERCİH KILAVUZU pdf ÖSYM indirmek için TIKLA

 Tablo-3 İNDİR

 Tablo-4 İNDİR


NOT:Tercih süresi, 27 Temmuz- 8 Ağustos 2023 tarihleri arasındadır. Tercih bildirim işleminizi tamamladıktan sonra “Tercih Süresi” içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinizde değişiklik yapabilirsiniz. Tercih işleminizi tamamladıktan sonra “Tercih Süresi” içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercih bilgilerinizi mutlaka kontrol ediniz ve yazıcıdan tercih listenizin
bir dökümünü edinerek saklayınız. Bu kılavuz, Yükseköğretim Kurulu kararları doğrultusunda hazırlanmıştır. Kılavuzun yayımlanması veuygulanması, Yükseköğretim Genel Kurulunun 15.06.2023 tarihli kararı ile kabul edilmiştir.


2023YKS Tercih Kılavuzunda(Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda  ) Neler Yer Alır?

Tercih Kılavuzlarında genel olarak;

YKS Yerleştirme İle İlgili Genel Bilgiler

-YKS Tercihler İle İlgili Koşullar

-Merkezî Genel Yerleştirmenin Ne Zaman ve Nasıl Yapılacağı

Yükseköğretim Programlarına Kayıt İşlemleri kayıtla ilgili belgeler şartlar,

-Adayların Merkezî Yerleştirme İçin Tercih Yapabilecekleri Tablolar üniversiteler yüksek okular , şartları başarı sıralamaları kontenjanları özel şartları yer alıyor.


1.1. MERKEZÎ YERLEŞTİRME İÇİN TERCİH İŞLEMİ NASIL YAPILACAKTIR?

Adaylar, 2023-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna tercih süresi içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden erişebileceklerdir. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır. Adaylar tercihlerini, T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile tercih süresi içinde ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapacaklar ve tercihlerini, internet üzerinden elektronik ortamda göndererek tercih bildirimini tamamlayacaklardır. Bunun dışında tercih bildiriminde bulunulamaz (posta, fax, elektronik posta vb.). Merkezimize posta vb.yollarla gönderilen tercih listeleri işleme alınmaz ve cevaplandırılmaz. Sadece elektronik ortamda yapılan tercihler geçerlidir.

1.2. ADAYLAR YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARINA NASIL YERLEŞTİRİLECEKTİR?

Adaylar, Tablo-3’teki ön lisans, Tablo-4’teki lisans programlarına;

 1. a) TYT ve/veya SAY, SÖZ, EA, DİL yerleştirme puanları,
 2. b) Yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri,
 3. c) Yükseköğretim programlarının kontenjanları ve koşulları göz önünde tutularak yerleştirileceklerdir. Yerleştirme işlemlerinde bu kılavuz ile 2023-YKS Kılavuzunda yer alan kurallar geçerli olacaktır.

1.3. YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMINA YERLEŞTİRİLEN ADAYLARIN OBP’LERİNİN ÇARPILACAĞI

KATSAYILAR

2023-YKS sonucu ile bir yükseköğretim programına merkezî yerleştirmeyle yerleşen (Ek Yerleştirme dâhil) veya özel yetenek sınavıyla bir yükseköğretim programına kayıt olan adayların, 2024-YKS’ye girdikleri takdirde, OBP’lerinin çarpılacağı katsayı/katsayılar yarıya düşürülecektir.

1.4. MERKEZİ YERLEŞTİRME YAPILACAK YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARININ KONTENJAN VE

KOŞULLARI NELERDİR?

Yükseköğretim programları ile bu programların kontenjan ve giriş koşulları Tablo 3 ve Tablo 4’te verilmiştir. Tablo 3’te iki yıllık ön lisans programları, Tablo 4’te ise dört veya daha fazla yıllık lisans programları gösterilmiştir. Bu tablolar ile ilgili koşul ve açıklamalar Tablo 4’ten sonra yer almaktadır.

1.5. TERCİHLER İLE İLGİLİ KOŞULLAR NELERDİR?

Şekil 1’de adayların bu kılavuzun hangi tablolarından tercih yapabilecekleri gösterilmiştir.

TERCİH İLE İLGİLİ BİLGİLER

Adayların tercihlerini yapmadan önce, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet sitesinden YKS ile ilgili bilgi ve

duyuruları izlemeleri önemlidir. Adaylar, bu internet sitesinde tercihleri için yararlı olacak bilgilere erişebileceklerdir.

2.1. TERCİHLERİN YAPILMASI

Adaylar puanlarını ve mezun oldukları okul türlerini göz önünde tutarak hangi tablolardan tercih yapabileceklerini

belirleyeceklerdir. Adaylar, sadece tercih yapabilecekleri tablolardan olmak koşuluyla girmek istedikleri yükseköğretim programlarını saptayacaklar, bu programların kodları ve adları ile bağlı oldukları üniversite ve fakülte/yüksekokul adlarını tercih sırasına göre yazacaklardır. Adayların, yükseköğretim programları arasından tercih yapmaya başlamadan önce, bu Kılavuzdaki tabloların hangilerindeki programlardan tercih yapma haklarının bulunduğunu belirlemeleri gerekir.

2023-TYT puanı hesaplanan adaylar, Tablo 3’te yer alan ön lisans programlarını tercihleri arasında gösterebileceklerdir.

2023-AYT/YDT’de ilgili puan türünde puanı hesaplanan adaylar, Tablo 4’teki yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebileceklerdir.

Yukarıdaki açıklamalara göre her adayın, girmek istediği programları Tablo-3 veya Tablo-4’ten bularak tercih sırasına koyması gerekir. Tercih sırası önemlidir. Tercih yanlışlıklarından doğacak sonuçların bütün sorumluluğu adaya ait olacaktır.

Tercih alanlarının tamamının doldurulması zorunlu değildir. Örneğin, bir aday tercih bildiriminde yalnızca dört programı göstermek istiyorsa ve bunlardan herhangi birine giremediği takdirde başka bir yerde okumak istemiyorsa sadece bu dört programı yazabilecektir. 2023-YKS sonuç bilgilerinde her adayın hesaplanan yerleştirme puanlarına ilişkin başarı sıraları yer alacaktır.

DİKKAT : Öğrenim görmek istediğiniz yükseköğretim programlarının tercih listenizdeki sırasını belirlerken çok dikkatli davranmanız ve bu programlar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Her şeyden önce hangi tablolardan tercih yapacaksanız bu tabloları dikkatle incelemelisiniz. Bu tablolarda, her programın adaylarda aradığı koşullar da belirtilmiştir.

Okul türü, alan, yaş, sağlık, cinsiyet vb. bütün koşullarını tam olarak karşılayamadığınız programları tercih etmeyiniz. Bir programın gerektirdiği koşulları dikkate almadan yaptığınız tercihlerin sorumluluğu size ait olacak, tercih bildirimi sırasında tercih ettiğiniz programların bazı koşullarını karşılayıp karşılamadığınız Merkezimizce kontrol edilmeyecektir. Merkezî yerleştirme öncesi yapılacak kontrollerde koşullarını taşımadığınız tespit edilebilen tercihleriniz geçersiz sayılacaktır.

Koşullarını taşımadığınız tespit edilemeyen bir programa puanınız elverişli olduğu için yerleştirilseniz bile kaydınız

yapılmayacaktır. Bu nedenle “Tablo 3 ve Tablo 4’te Yer Alan Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları” bölümünü (2 kısım halinde düzenlenen bu koşul ve açıklamaları dikkatle incelemeden tercihlerinizi yapmayınız.) mutlaka okuyunuz. Girmek istediğiniz yükseköğretim programlarını isteğinize göre sıralayabilmeniz için merkezî yerleştirme sisteminin nasıl işlediğini bilmenizde yarar vardır. Merkezî yerleştirme, adayların yerleştirme puanlarına, tercihlerine ve yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşullarına göre bilgisayar ortamında yapılacaktır. Sistemin esasları şu şekilde özetlenebilir:

a) Her yükseköğretim programına, Kılavuzda belirtilen ve bilgisayar ortamında denetlenebilen koşulları taşıyan ve bu programa tercih listesinde yer vermiş olan adaylar arasından kontenjan sayısı kadar öğrenci yerleştirilecektir. Yerleştirmepuanlarına göre yapılacak yerleştirme işleminde ilgili yerleştirme puanı yüksek olan adaya öncelik verilecektir.

b) Bir aday, puanları ne denli yüksek olursa olsun yalnız bir programa kayıt hakkı kazanabilir. Bu program, adayın yerleştirme puanlarıyla girebildiği en üst tercihidir. Bunun altında kalan tercihler işleme konmaz.

c) Merkezî yerleştirme sisteminde bir adayın kayıt hakkı kazandığı programı sonradan değiştirmesi, bir başka deyişle daha düşük puanla öğrenci alan başka bir programa kaydolması mümkün değildir.

ç) Bir adayın kayıt hakkı kazandığı programın bağlı olduğu yükseköğretim kurumuna gönderilecek bilgilerde, kayıt hakkı kazanan bütün adayların açık kimlikleri, fotoğrafları, puanları, ortaöğretim alan/dalı ve ek puandan yararlanıp yararlanmadığı bilgisi yer alacaktır.

d) Tercihlerinizi yaparken kaydolmayı en çok istediğiniz programı en üst tercihinize, daha sonra istediğiniz programı ikinci tercihinize yazınız ve bütün tercihlerinizi bu şekilde sıralayınız. Duruma göre yapabileceğiniz 24 tercihin baştan birkaç tanesini “Puanım yeterli olmayabilir.” endişesine kapılmadan, sadece ilginizi göz önüne alarak belirleyebilir, buralara en çok istediğiniz programları yazabilirsiniz. Ancak, kazansanız bile kaydolmayı istemediğiniz bir programa tercih listenizde yer vermemeniz yararınıza olacaktır.


YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI VE KONTENJANLARI KILAVUZU İÇİNDEKİLER
1. YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARINA ÖĞRENCİ YERLEŞTİRME İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER 
1.1. Merkezî Yerleştirme İçin Tercih İşlemi Nasıl Yapılacaktır?
1.2. Adaylar Yükseköğretim Programlarına Nasıl Yerleştirilecektir?
1.3. Yükseköğretim Programına Yerleştirilen Adayların OBP’lerinin Çarpılacağı Katsayılar
1.4. Merkezî Yerleştirme Yapılacak Yükseköğretim Programlarının Kontenjan ve Koşulları Nelerdir?
1.5. Tercihler İle İlgili Koşullar Nelerdir?
2. TERCİH İLE İLGİLİ BİLGİLER 
2.1. Tercihlerin Yapılması
2.2. Okul Birincilerinin, Depremzede Adayların, 34 Yaşını Tamamlamış Kadınların, Şehit Eş ve Çocukları, Gazi Eş ve Çocukları İle
Gazi Olan Adayların Tercihlerini Yaparken Göz Önünde Tutacağı Hususlar
2.3. Engelli Adayların Tercihlerini Yaparken Göz Önünde Tutacağı Hususlar

 1. 3. YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ NASIL YAPILACAKTIR? 
  3.1. Merkezî Genel Yerleştirme Ne Zaman ve Nasıl Yapılacaktır?
  3.2. Merkezî Yerleştirme İşleminde Eşit Puan Alan Adaylara Nasıl Bir İşlem Yapılır?
  3.3. TÜBİTAK Yarışmalarında Başarılı Olanlar
  3.4. Ek Yerleştirme Nasıl Yapılacaktır?
  3.5. Yerleştirme Sonuçları Nasıl Duyurulacaktır?
  4. YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARINA KAYIT İŞLEMLERİ
  4.1. Kayıt İçin Gerekli Belgeler
  4.2. Kayıtla İlgili Bilgiler
  4.3. YKS Sonuçlarına Göre Kayıt Hakkı Kazanıldığı Bildirilen Yükseköğretim Programlarına Hangi Durumlarda Kayıt Yaptırılamaz?
  4.4. ÖSYM’nin Yükseköğretim Kurumlarındaki Kayıt İşlemleri ve Bu Kurumlar Arasındaki Geçişlerle İlişkisi Var mıdır?
  5. ÖZEL YETENEK GEREKTİREN YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARINA ÖĞRENCİ ALIMI NASIL OLACAKTIR? 
  Şekil 1. Adayların Merkezî Yerleştirme İçin Tercih Yapabilecekleri Tablolar 
  Tablo 1A Yükseköğretim Programlarına Başvurabilmek İçin En Az Kaç Puan Almak Gerekir? 
  Tablo 1B Hukuk, Mimarlık, Mühendislik, Tıp, Öğretmenlik, Diş Hekimliği, Eczacılık Programlarına Başvurabilmek İçin En Düşük Başarı
  Sırası Nedir?
  Tablo 3 ve Tablo 4 İle İlgili Açıklamalar 
  Tablo 3 Merkezî Yerleştirme İle Öğrenci Alan Yükseköğretim Ön Lisans Programları 
  Tablo 4 Merkezî Yerleştirme İle Öğrenci Alan Yükseköğretim Lisans Programları 
  Tablo 3 ve Tablo 4’te Yer Alan Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları
  Tablo 5 Özel Yetenek Sınavı Sonuçlarına Göre Öğrenci Alan Yükseköğretim Programları 
  Tablo 5’te Yer Alan Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları 
  Tablo 6A Ortaöğretimdeki Bazı Alanların Yerleştirmede Ek Puan Alacağı Lisans Programları 
  Tablo 6B.1 Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının Alanları İle Aynı Alanlardaki Lisans Programları 
  Tablo 6B.2 Teknoloji Fakültesi / Sanat ve Tasarım Fakültesi / Turizm Fakültesi Lisans Programları 
  Tablo 6C Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumu Mezunlarının Ek Puanları Yerleşebilecekleri Ön Lisans Programları 
  Tablo 6D Özel Eğitim Mezunlarının Ek Puanları İle Yerleşebilecekleri Ön Lisans Programları 
  Tablo 7 Okul Türleri ve Kodları
  Tablo 8A Ortaöğretim Kurumlarındaki Alanlar ve Kodları 
  Tablo 8B Özel Eğitim Meslek Alan/Dallar ve Kodları 
  T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINDAN DUYURU
  T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ BATI AVRUPA AÇIK ÖĞRETİM PROGRAMLARI
  T.C. YÜKSEKÖĞRETİM KURULU BAŞKANLIĞINDAN DUYURULAR
  YURT DIŞINDA YÜKSEKÖĞRENİM GÖRMEK İSTEYENLERİN DENKLİK İŞLEMLERİ
  T.C. UYRUKLU ÖĞRENCİLERİN YURT DIŞINDAKİ YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARINDAN YURT İÇİNDEKİ YÜKSEKÖĞRETİM
  KURUMLARINA YATAY GEÇİŞ İŞLEMLERİ
  YÜKSEÖĞRETİM KURULU BAŞKANLIĞINDAN VERİLECEK BURSLAR
  YÜKSEKÖĞRETİM KURULU İLE TURKİSH PETROLEUM OFFSHORE TECHNOLOGY CENTER A.Ş. İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜNE İLİŞKİN
  DUYURU
  TÜBİTAK BURS PROGRAMI
  T.C. GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI KREDİ VE YURTLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDEN DUYURU
  AKREDİTASYON KURULUŞLARI
  T.C. GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞINDAN DUYURU
  T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI (JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI) ADINA SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİNDE ÖĞRENİM GÖRECEK
  ADAYLAR İÇİN GENEL BAŞVURU KOŞULLARI
  T.C. MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI NAM VE HESABINA SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİNDE ÖĞRENİM GÖRECEKLERİN DİKKATİNE
  T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI JANDARMA VE SAHİL GÜVENLİK AKADEMİSİ GÜVENLİK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ VE JANDARMA
  ASTSUBAY MESLEK YÜKSEKOKULUNA GİRMEK İSTEYEN ADAYLAR İÇİN GENEL BAŞVURU KOŞULLARI
  İKİNCİ ÖĞRETİM ÜCRETLERİ
  ÜNİVERSİTELERİN İNTERNET ADRESLERİ
  GENEL AMAÇLI DİLEKÇE ÖRNEĞİ
 2. Tablo 1B – Hukuk, Mimarlık, Mühendislik, Tıp, Öğretmenlik, Diş Hekimliği, Eczacılık Programlarına Başvurabilmek İçin En Düşük Başarı Sırası Nedir?

  Program Türü

  İlgili Puan Türü

  Başarı Sırası

  Hukuk programlarına yerleştirme işlemlerinde

  EA

  En düşük 125 bininci (125.000)

  Mühendislik programlarına yerleştirme işlemlerinde (Orman, Ziraat, Tarım Bilimleri ve Teknolojileri, Su Ürünleri/Su Bilimleri Fakülteleri programları ile Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği, Biyosistem Mühendisliği, Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği, Su Ürünleri Mühendisliği

  programları hariç; Ziraat Fakültelerinin Gıda Mühendisliği programları dâhil)

  SAY

  En düşük 300 bininci (300.000)

  Mimarlık programlarına yerleştirme işlemlerinde

  SAY

  En düşük 250 bininci (250.000)

  Tıp programlarına yerleştirme işlemlerinde

  SAY

  En düşük 50 bininci (50.000)

  Öğretmenlik programlarına yerleştirme işlemlerinde (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı dâhil)

  İlgili Puan Türünde

  En düşük 300 bininci (300.000)

  Eczacılık programlarına yerleştirme işlemlerinde

  SAY

  En düşük 100 bininci (100.000)

  Diş Hekimliği programlarına yerleştirme işlemlerinde

  SAY

  En düşük 80 bininci (80.000)

    ÖSYM 2022 YKS Sınavlarının sonuçlarının açıklanmasının ardından gözler Ek Tercih Kılavuzunun Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunun Tablo 3 Tablo 4 Tablo 6 A B1 B2 C  Tablo 7 Tablo 8 yayınlanmasına çevrildi.2022 YKS Ek Tercih kılavuzu pdf  ne zaman yayımlanacak, üniversite 2022 ösym tercih kılavuzu pdf nasıl indirilir nereden indirilir.İşte detaylar…


Yükseköğretim Kurumları Sınavı

2022-YKS YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARINA EK YERLEŞTİRME KILAVUZU

Aşağıdaki bağlantıdan 2022 YKS Sınavları ile ilgili tüm duyurulara ulaşabilirsiniz.

Açıklandığında  Tercih Kılavuzuna aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz

ANASAYFA > SINAVLAR > YKS > Duyurular > 2022

    https://www.osym.gov.tr/TR,22584/2022.html


2022-YKS Yerleştirme Sonuçlarına İlişkin Sayısal Bilgiler

2022-YKS Yerleştirme Sonuçlarına İlişkin Sayısal Bilgiler

Oficina-PDF-icon.pngEn Küçük ve En Büyük Puanlar (TABLO-3)

excel.png En Küçük ve En Büyük Puanlar (TABLO-3)

Oficina-PDF-icon.pngEn Küçük ve En Büyük Puanlar (TABLO-4)

excel.png En Küçük ve En Büyük Puanlar (TABLO-4)


2022-YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI (YKS)KSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI VE KONTENJANLARI KILAVUZU İNDİRMEK İÇİN TIKLA 

27 Temmuz 2022 Tarihinde Yayımlanan Esaas Kılavuzdur!!!

2022 YKS TERCİH KILAVUZU pdf ÖSYM indirmek için TIKLA

 Tablo-3 İNDİR

 Tablo-4 İNDİR


Yükseköğretim Kurumları Sınavı

DUYURU
(27 Temmuz 2022)

2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS): Tercihlerin Alınması

2022-YKS tercih işlemleri, 27 Temmuz 2022 tarihinde saat 10.00’da başlayacaktır. Adaylar tercihlerini, 27 Temmuz-05 Ağustos 2022 tarihleri arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleriyle veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulamasından kendileri yapacaklardır. Tercih işlemleri, 05 Ağustos 2022 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir.

Adaylar, 2022-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna aşağıdaki bağlantıdan erişebileceklerdir. Tercih yapacak adayların Kılavuzu dikkatle incelemeleri, tercihlerini kılavuz bilgileri doğrultusunda yapmaları gerekmektedir. 

Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemlerini tamamlayacaklardır. Tercih işlemi, ekrandaki uyarılara göre sonlandırılmalıdır. Başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacaktır. ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacaktır. Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacaktır.

2022-YKS adaylarına ve kamuoyuna önemle duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI


2022 YKS sonuçlarısorgulama sayfası için aşağıdaki  linki tıklayınız.

2022 YKS ÖSYM SONUÇ AÇIKLAMA SİSTEMİ

2022 YKS Sonucunu Öğrenmek İçin TIKLA

https://sonuc.osym.gov.tr


2022 YKS SINAVLARI YAPILDI SORULAR VE CEVAP ANAHTARLARI YAyımlandı

   YKS  üniversite sınavları TYT AYT ve YDT oturumları tamamlandı.Sınavın hemen ardından bugün Sorular ve Cevap Anahtarları ÖSYM tarafından erişime açıldı.

2022 YKS Soruları ve Cevapları pdf İNDİR


   Aşağıdaki bağlantıdan 2022 YKS Sınavları ile ilgili tüm duyurulara ulaşabilirsiniz.

Açıklandığında Sonuç Sorgulama Sayfasına ve Tercih Kılavuzuna aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz

ANASAYFA > SINAVLAR > YKS > Duyurular > 2022

    https://www.osym.gov.tr/TR,22584/2022.html


2022 YKS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

YKS sonuçları için 2022 ÖSYM YKS Kılavuzuna göre YKS Sonuçlarının  20 Temmuz 2022 tarihinde açıklanması bekleniyor. Sonuçlar erken açıklandığında  ÖSYM resmi internet sayfasında duyurulacaktır.


Aşağıda 2022 YKS Tercih Kılavuzu ve içerikleri bulunmaktadır.


2022-YKS YÜKSÖĞRETİM PROGRAMLARINA YERLEŞTİRME KILAVUZU

2022 YKS TERCİH KILAVUZU pdf ÖSYM indirmek için TIKLA


Peki ÖSYM 2022 YKS Tercih Kılavuzu Nerede Hangi Sitede yayımlandı? ÖSYM Tercih kılavuzu pdf nasıl indirilir?Tablo 3 Tablo 4 nereden Nasıl indirilir YKS > Duyurular > 2021

2022 YKS  Tercih kılavuzu duyurusu ÖSYM DUYURULAR Sayfasında ilan edildi.YKS  2021 Tercih Kılavuzu (Yükeköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ) ile beraber Tablo 3 ve Tablo 4 de yayınlandı.YKS > Duyurular > 2021

      ÖSYM YKS Tercih Kılavuzu Tablo 3 – Tablo 4 indirmek için aşağıdaki bağlantıdaki linki tıklayınız için tıklayınız

2021-Yükeköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu

2021 YKS TERCİH KILAVUZU pdf ÖSYM indirmek için TIKLA

2021 YKS Tercihleri Ne Zaman Başlayacak? tercihleri nasıl yapılır 2021, YKS tercih ne zaman 2021, YKS tercihleri ne zaman, Lise tercihleri ne zaman, YKS tercihleri nasıl olacak 2021,Lise tercihi nasıl yapılır 2021

     2021 YKS Tercih Kılavuzu na göre;

”Tercih süresi, 5-13 Ağustos 2021 tarihleri arasındadır. Tercih bildirim işleminizi tamamladıktan sonra “Tercih Süresi” içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinizde değişiklik yapabilirsiniz. Tercih işleminizi tamamladıktan sonra “Tercih Süresi” içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercih bilgilerinizi mutlaka kontrol ediniz ve yazıcıdan tercih listenizin bir dökümünü edinerek saklayınız. 

Yani 2021 YKS tercihleri 5 Ağustos 2021 tarihinde başlıyor..2021 YKS tercihlerinin son günü ise 13 Ağustos Temmuz 2021 olarak duyuruluyor


YÖK ATLAS TERCİH ROBOTU Tablo3 Tablo4 Tercih Rehberi Tercih Robotu

2021 YKS ile öğrenci alan lisans ve önlisans programlarının kontenjan bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Son 3 yılın taban başarı sıraları, puan türü değişen programların eski puan türündi taban başarı sıraları, şehre, üniversite türüne, burs oranlarına, öğretim türüne göre arama yapma imkanı bulunan YÖK ATLAS Tercih Robotuna aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz


2022 YKS sonuçları açıklandığında sorgulama sayfası için aşağıdaki  linki tıklayınız.

2022 YKS ÖSYM SONUÇ AÇIKLAMA SİSTEMİ

2022 YKS Sonucunu Öğrenmek İçin TIKLA

https://sonuc.osym.gov.tr


2022 YKS ile ilgili diğer  duyurular için aşağıdaki linki takip ediniz

ÖSYM DUYURULAR Sayfasına Gitmek İçin Tıkla

Açıklandığında Sonuç Sorgulama Sayfasına ve Tercih Kılavuzuna aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz

ANASAYFA > SINAVLAR > YKS > Duyurular > 2022

    https://www.osym.gov.tr/TR,22584/2022.html

 

YKS Tercih Kılavuzunda (Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda ) Tablo 3 Tablo 4 Neler yer Alır? Tablo 3 ve Tablo 4’deki Yükseköğretim Programları Yüzdelik Dilimler Kontenjanlar Koşul ve Açıklamalar

ÖSYM YKS Tercih Kılavuzunda Yükseköğretim programları ile ilgili bazı özel koşul ve açıklamalara  özet olarak yer verilir. Adaylar, öğretim sırasında ödenecek olan ücretler, harçlar, burslar, burs devam koşulları, barınma, zorunlu hizmet, staj vb. bilgileri ilgili Üniversitelerden edinebileceklerdir. Adayların, tercihlerini belirlemeden önce tercih etmek istediği programların bulunduğu üniversitelerin internet sayfasında yer alan bilgileri dikkatle incelemeleri, koşullarla ilgili üniversitelerden ayrıntılı bilgi almaları yararlarına olacaktır. Bu koşulların uygulanması ile ilgili ÖSYM’nin sorumluluğu bulunmamaktadır. Tablo 3 ve Tablo 4’te Yer Alan Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları 2 kısım halinde düzenlenmiştir. 1. Kısım’da yer alan koşullar, adayların ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde bulunan bilgileri doğrultusunda bilgisayar tarafından kısmen veya tamamen kontrol edilerek (yaş, uyruk, cinsiyet, okul türü vb.) yerleştirme işlemi yapılacaktır. 2. Kısım’da yer alan koşullar, yerleştirme işleminde ÖSYM tarafından dikkate alınmayacak koşullardır. Bu koşulların uygulanması ilgili kurumlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu koşulların uygulanmasında ÖSYM’nin sorumluluğu bulunmaz. Tercih edeceğiniz programlara ait özel koşul ve açıklamaları dikkatlice inceleyiniz

Tablo 3 Nedir ? Neler Bulunur? tablo 3 ve Tablo 4 te Hangi Programlar Bulunur?

 • Tablo 3 de ÖNLİSANS  Yüksek Öğretim Programları
 • Tablo 4 de LİSANS  Yüksek Öğretim Programları

bulunur

-Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu Tablo 3  Önlisans programları

-Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu Tablo 4  Önlisans programları

 Tercih Kılavuzunda genel olarak;

YKS Yerleştirme İle İlgili Genel Bilgiler

-YKS Tercihler İle İlgili Koşullar

-Merkezî Genel Yerleştirmenin Ne Zaman ve Nasıl Yapılacağı

Yükseköğretim Programlarına Kayıt İşlemleri kayıtla ilgili belgeler şartlar,

-Adayların Merkezî Yerleştirme İçin Tercih Yapabilecekleri Tablolar üniversiteler yüksek okular , şartları başarı sıralamaları kontenjanları özel şartları bulunuyor

Tablo 1B – Hukuk, Mimarlık, Mühendislik, Tıp, Öğretmenlik, Diş Himliği, Eczacılık Programlarına Başvurabilmek İçin En Düşük Başarı Sırası Nedir?

Program Türüİlgili Puan TürüBaşarı Sırası*
Hukuk programlarına yerleştirme işlemlerindeEAEn düşük 125 bininci (125.000)
Mühendislik programlarına yerleştirme işlemlerinde (Orman, Ziraat, Su Ürünleri/Su Bilimleri Fakülteleri programları, Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği programları, Balıkçılık Tnolojisi Mühendisliği programları hariç; Ziraat Fakültelerinin Gıda Mühendisliği programları dâhil)SAYEn düşük 300 bininci (300.000)
Mimarlık programlarına yerleştirme işlemlerindeSAYEn düşük 250 bininci (250.000)
Tıp programlarına yerleştirme işlemlerindeSAYEn düşük 50 bininci (50.000)
Öğretmenlik programlarına yerleştirme işlemlerinde (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı dâhil)İlgili Puan TüründeEn düşük 300 bininci (300.000)
Eczacılık programlarına yerleştirme işlemlerindeSAYEn düşük 100 bininci (100.000)
Diş Hekimliği programlarına yerleştirme işlemlerindeSAYEn düşük 80 bininci (80.000)

2021YKS Tercih Kılavuzu İÇİNDEKİLER
1. YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARINA ÖĞRENCİ YERLEŞTİRME İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER 
1.1. Merkezî Yerleştirme İçin Tercih İşlemi Nasıl Yapılacaktır?
1.2. Adaylar Yükseköğretim Programlarına Nasıl Yerleştirilecektir? 
1.3. Yükseköğretim Programına Yerleştirilen Adayların OBP’lerinin Çarpılacağı Katsayılar
1.4. Merkezî Yerleştirme Yapılacak Yükseköğretim Programlarının Kontenjan ve Koşulları Nelerdir? 
1.5. Tercihler İle İlgili Koşullar Nelerdir?
2. TERCİH İLE İLGİLİ BİLGİLER 
2.1. Tercihlerin Yapılması 
2.2. Okul Birincilerinin Tercihlerini Yaparken Göz Önünde Tutacağı Hususlar 
2.3. Engelli Adayların Tercihlerini Yaparken Göz Önünde Tutacağı Hususlar 
3. YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ NASIL YAPILACAKTIR? 
3.1. Merkezî Genel Yerleştirme Ne Zaman ve Nasıl Yapılacaktır?
3.2. Merkezî Yerleştirme İşleminde Eşit Puan Alan Adaylara Nasıl Bir İşlem Yapılır?
3.3. TÜBİTAK Yarışmalarında Başarılı Olanlar 
3.4. Ek Yerleştirme Nasıl Yapılacaktır?
3.5. Yerleştirme Sonuçları Nasıl Duyurulacaktır? 
4. YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARINA KAYIT İŞLEMLERİ 
4.1. Kayıt İçin Gerekli Belgeler 
4.2. Kayıtla İlgili Bilgiler 
4.3. YKS Sonuçlarına Göre Kayıt Hakkı Kazanıldığı Bildirilen Yükseköğretim Programlarına
Hangi Durumlarda Kayıt Yaptırılamaz? 
4.4. ÖSYM’nin Yükseköğretim Kurumlarındaki Kayıt İşlemleri ve Bu Kurumlar Arasındaki Geçişlerle İlişkisi Var mıdır? 
5. ÖZEL YETENEK GEREKTİREN YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARINA ÖĞRENCİ ALIMI NASIL OLACAKTIR? 
Şekil 1. Adayların Merkezî Yerleştirme İçin Tercih Yapabilecekleri Tablolar
Tablo 1A Yükseköğretim Programlarına Başvurabilmek İçin En Az Kaç Puan Almak Gerekir? 
Tablo 1B Hukuk, Mimarlık, Mühendislik, Tıp, Öğretmenlik, Diş Hekimliği, Eczacılık Programlarına Başvurabilmek İçin En Düşük Başarı
Sırası Nedir?
Tablo 3 ve Tablo 4 İle İlgili Açıklamalar 
Tablo 3 Merkezî Yerleştirme İle Öğrenci Alan Yükseköğretim Ön Lisans Programları 
Tablo 4 Merkezî Yerleştirme İle Öğrenci Alan Yükseköğretim Lisans Programları 
Tablo 3 ve Tablo 4’te Yer Alan Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları 
Tablo 5 Özel Yetenek Sınavı Sonuçlarına Göre Öğrenci Alan Yükseköğretim Programları 
Tablo 5’te Yer Alan Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları 
Tablo 6A Ortaöğretimdeki Bazı Alanların Yerleştirmede Ek Puan Alacağı Lisans Programları 
Tablo 6B.1 Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının Alanları İle Aynı Alanlardaki Lisans Programları 
Tablo 6B.2 Teknoloji Fakültesi / Sanat ve Tasarım Fakültesi / Turizm Fakültesi Lisans Programları 
Tablo 6C Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumu Mezunlarının Ek Puanları Yerleşebilecekleri Ön Lisans Programları 
Tablo 7 Okul Türleri ve Kodları 
Tablo 8 Ortaöğretim Kurumlarındaki Alanlar ve Kodları
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINDAN DUYURU
ANADOLU ÜNİVERSİTESİ BATI AVRUPA AÇIK ÖĞRETİM PROGRAMLARI
YÜKSEKÖĞRETİM KURULU BAŞKANLIĞINDAN DUYURULAR
YURT DIŞINDA YÜKSEKÖĞRENİM GÖRMEK İSTEYENLERİN DENKLİK İŞLEMLERİ
TC UYRUKLU ÖĞRENCİLERİN YURT DIŞINDAKİ YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARINDAN YURT İÇİNDEKİ YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARINA YATAY
GEÇİŞ İŞLEMLERİ
YÜKSEÖĞRETİM KURULU BAŞKANLIĞINDAN VERİLECEK BURSLAR
TÜBİTAK BURS PROGRAMI
GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI KREDİ VE YURTLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDEN DUYURU
AKREDİTASYON KURULUŞLARI
YÜKSEKÖĞRETİM KALİTE KURULU TARAFINDAN DIŞ DEĞERLENDİRMESİ GERÇEKLEŞTİRİLEN YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI
GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞINDAN DUYURU
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI (JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI) ADINA SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİNDE ÖĞRENİM GÖRECEKLERİN DİKKATİNE
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI NAM VE HESABINA SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİNDE ÖĞRENİM GÖRECEKLERİN DİKKATİNE
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI JANDARMA VE SAHİL GÜVENLİK AKADEMİSİ JANDARMA VE SAHİL GÜVENLİK FAKÜLTESİNE GİRMEK İSTEYEN ADAYLARIN
DİKKATİNE
İKİNCİ ÖĞRETİM ÜCRETLERİ / ÜNİVERSİTELERİN İNTERNET ADRESLERİ / GENEL AMAÇLI DİLEKÇE ÖRNEĞİ

 

“2023-YKS Tercih Kılavuzu pdf Yayımlandı ? İNDİR ÖSYM Son Dakika ! Tablo3 indir Tablo 4 Tablo 6 A B1 B2 C Tablo 7 Tablo 8 Nereden Nasıl İndirilir? 2023 Pdf ÖSYM Yükeköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu Nedir? Neler Bulunur? Ne demektir? osym.gov.tr  ÖSYM Tercih Kılavuzu indir pdf 2023-yks tercih kılavuzu pdf 2022 tercih kılavuzu pdf indir” hakkında 5 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş