GenelPopüler Yazılar

2019 AYT Soruları ve Cevapları Yorumları Zormuydu? Kolay mıydı? ne zaman açıklanacak?

Türkiye ve KKTC deki ÖSYM sınav merkezlerinde 2,5 milyon adayın ter döktüğü YKS Sınavının ikinci  oturumu olan Alan Yeterlilik Testi( AYT) sona erdi.

Sınavın sona ermesiyle adaylar ve adayların yakınları sınavın zorluğunu sorgulamaya başladılar.


2019 AYT zormuydu?

2019 AYT kolay mıydı?

2019 AYT de iptal edilen soru varmı?

Sınav soruları ve cevapları ne zaman nerede açıklanacak yayımlanacak?

2019 YKS TYT  AYT YDT Soruları  Cevapları Çözümleri pdf  ÖSYM

Biz de yorumları sizin için derledik.

BİLFEN LİSELERİ 2019 AYT Yorumlar

Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Zerrin Bayır,

“2019 AYT, bilgi ile bilginin yorumunun beraber ölçüldüğü bir sınav olmuştur. Geçen yılki gibi 4 anlam bilgisi ve 20 edebiyat sorusu ile öğrencilerin yeterliliği sınanmıştır. Anlam bilgisi ile öğrencinin okuma, anlama ve çıkarımda bulunma yeterliliğini ölçmek amaçlanırken 20 edebiyat sorusu ile de edebiyat bilgileri ölçülmüştür. Türk Edebiyatı Dönemlerinin temel taşlarını oluşturan sanatçılar, eserler ve terimlerinin sorgulandığı sınav, ezber bilgiye sahip olan öğrencinin değil, bilgileri özümsemiş öğrencinin başarılı olacağı bir sınavdı” dedi.

Matematik Bölüm Başkanı Mahmut Şişmanoğlu

, “Matematik sorularının ortalama üstü zorlukta olduğu görülmüştür. Birden fazla kazanım ve bilginin aynı soruda bir arada sorgulandığı bir sınav olup sadece bazı konulara çalışarak başarılı olunabilecek bir sınav değildi. Sorular bilgi ağırlıklıydı. Müfredat dışı soru bulunmamakla beraber 12. sınıf kazanımlarının ağırlıklı olduğu gözlendi. Geometri sorularındaki azalma dikkat çekmiştir. Matematik sınavının sonucu öğrencilerin sıralamalarını etkileyecektir” diye konuştu.

Sosyal Bilimler Bölüm Başkanı Aslıhan Sezen

Tarih Soruları

“AYT tarih dersi soruları, 9., 10.sınıf tarih ve 11.sınıf, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinin kazanımlarını kapsamıştır. AYT sorularının bilgi ağırlıklı sorulardan oluştuğu görülmektedir. Bu sorular içerisinde sosyal bilimler temel kavram ve ilkeleri ile düşünme yeteneğini ölçen sorular da yer almıştır. Sadece çalışan öğrencilerin başarılı olacağı, yeterli bilgi birikimine sahip olmayan öğrencinin zorlanacağı bir sınav olduğu görülmüştür” ifadelerini kullandı.

Coğrafya Soruları

Sezen, “AYT coğrafya soruları 10.,11. ve 12. sınıf kazanımlarını kapsamıştır. Bilgi soruları ağırlıklı olmuştur. Ayrıca sorularda harita, tablo ve grafik yorumlama özelliklerinin sorgulandığı görülmüştür. Haritalı sorularda, grafik ve tablo sorularında öncüllere dikkat eden, doğa ve insan etkileşimini yorumlayabilen, olayların neden – sonuç ilişkisi ve dağılış özelliğini dikkate alarak soruları çözen öğrencilerin başarılı olacağını düşünmekteyiz” dedi.

Felsefe Grubu

“Sosyal -2 sınavının en kolay testinin felsefe grubu olduğunu söyleyebiliriz” diyen Sezen, “Sınavın; kavram ve paragraf yorumlamaya dayalı, öğrencileri çok detayla yormayan sorulardan oluştuğu öğrencilerden alınan bilgilerden anlaşılmıştır. Sosyoloji sorularının günlük hayatın içinden seçilmiş, anlaşılması kolay, akıl yürütme ile doğru sonuca ulaşabilmeye yönelik sorular olduğu; psikoloji sorularının kavramları sorguladığı, mantık sorularının ise doğrudan bilgiyi kullanmayı gerektiren ama öğrenciyi zorlamayan sorulardan oluştuğu görülmüştür” diye konuştu.

Din kültürü ve Ahlak Bilgisi

Sezen, Din kültürü ve Ahlak Bilgisi için ise bilgi ağırlıklı sorulardan oluşan bir sınav olduğu, bilgiye hâkim olan öğrencilerin rahatlıkla yapabileceğini belirtti.

Fizik Bölüm Başkanı Hakan Özdemir

, fizik sorularının kesinlikle sonucu etkileyeceğini aktardı. Özdemir, “Fizik soruları,  beklediğimiz üzere öğrencilerin konu kazanımlarına hâkimiyetini ölçen, bilgiyi güncel hayat ile özdeşleştirerek sorgulayan sorulardan oluşmuştur. Sorulan 14 sorunun 7’si 11. sınıf   (itme-momentum, bağıl hareket, denge, atışlar, indüksiyon akımı, alternatif akım, elektriksel potansiyel),  7’si 12. sınıf ( dairesel hareket, harmonik hareket, radyoaktivite, emd, görüntüleme teknolojileri, fotoelektrik olay, açısal momentum) kazanımlarına yöneliktir. Aynı zamanda bazı soruların birkaç kazanımı birlikte ölçmeye yönelik olduğu görülmüştür” dedi.

Özdemir, “Bu hâli ile AYT fizik soruları, 2018 AYT fizik sorularından daha zor ve belirleyici oluşturulmuştur. Sınav hazırlığı sırasında çok soru çözmek yerine;  deneyler yapan, bilgileri günlük hayattaki olay ve gözlemleri ile birleştirebilen (indüksiyon, alternatif akım, denge sorularında olduğu gibi) öğrencilerin çok daha başarılı olabileceği bir sınavdı.  Kazanımları tam olarak özümsemeyen, soru ezberlemeye çalışan öğrenciler için sınavın zorluk derecesi bir kat daha fazla olmuştur” ifadelerini kullandı.

Kimya Bölüm Başkanı Demet Akçayöz

, “Kimya soruları kazanımlara uygun hazırlanmıştır. Soruların 8’i 11. sınıf, 5’i 12. sınıf kazanımlarından sorulmuştur. Soruların;  iyi bir kimya bilgisi ve işlem yeteneğine sahip, analitik düşünebilen ve bilgiyi iyi yorumlayabilen öğrencilerin daha rahat yapabileceği düzeyde olduğu gözlenmiştir. 12. sınıf müfredatında yer alan organik kimya bölümünden beklenenden daha az soru gelmiştir. 11. sınıf kazanımlarından sorulan soruların çoğunun işlem ağırlıklı olduğu gözlenmiştir. Ayrıca sınavda çeldiricilerin güçlü olduğu ve öğrencilerin doğru cevaba ulaşmada zorlanacağı düşünülmektedir” diye konuştu.

Biyoloji Bölüm Başkanı Taner Altunbaran

, “Biyoloji sorularının 5’inin 11. sınıf kazanımlarından,  8’inin 12.sınıf kazanımlarından çıktığı görülmüştür. Soruların bilgi ağırlıklı olduğu,  bazı sorularda yorum gücünün ölçüldüğü gözlenmiştir. 2018 AYT’ye göre özellikle 11. sınıf konusu olan ‘İnsan Fizyolojisi’ ünitesine ait sorular biraz daha basit düzeyde sorgulanmıştır. Soruların tamamı biyoloji programındaki kazanımlara uygun olarak hazırlanmış” dedi.

KAYNAK:DHA Ajans


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlendi

5 − 3 =

Yorumu gönder