LGS Tercih Sonuçları Açıklandı

Sonuçlara bakmak için aşağıdaki bağlantıyı tıklayınız

2019 LGS Tercih Sonucu TIKLA ÖĞREN sonuç.meb.gov.tr

Milyonlarca insanın merakla beklediği 2019 tercih sonuçları açıklandı.

LGS sonuçlarının açıklnmasının ardından tercihler yapıldı, onaylattırıldı, teslim edildi ve tercih sonuçları beklenmeye başladı.

Bu yıl 2019 YKS sonuçlarının söylenenden erken açıklanmasıyla beraber  öğrenciler ‘’LGS Sonuçları da erken açıklanabilir’’ telaşı ile meb.gov.tr  ve sosyal medyayla daha çok ilgilenmeye başlamıştı.

Fen Liseleri Taban Puanları Yüzdelik Dilimleri  2019

Sosyal Bilimler Liseleri Taban Puanları  Yüzdelik Dilimleri  2019

Anadolu  Liseleri Taban Puanları Yüzdelik Dilimleri  2019

Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Taban Puanları 2019Yüzdelik Dilimleri 2019

Anadolu İmam Hatip Liseleri Taban Puanları 2019 Yüzdelik Dilimleri 2019

 

2019 LGS Nakil İşlemleri Başvuru Ekranı İçin Tıkla 2019

SINAVLI OKULLAR MEB TERCİH ROBOTU TABAN VE KONTENJAN BİLGİLERİ 

2019 Yılı Merkezi Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumları  22 Temmuz 2019 tarihli yerleştirme sonuçlarına göre taban puan ve boş kontenjan bilgileri için;

Tüm illlerdeki puanla alan Liselerin  taban puanlarını, yüzdelik dilimlerini okulun diğer özelliklerini görmek için  aşağıdaki bağlantıyı tıklayınız

2019 Lgs  MEB Merkezi Sınav Puanı İle Alan Liseler  İçin Tercih Rehberi için tıklayınız

 

YEREL YERLEŞTİRME  TERCİH ROBOTU TABAN BİLGİLERİ KONTENJAN BİLGİLERİ

2019 Yerel Yerleştirme 22 Temmuz 2019 tarihli yerleştirme sonuçlarına göre, tercihe yerleşen en son öğrencinin yerleştirilme taban bilgileri ve tercih boş kontenjanları için

2019 Yılı Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumları Tercih Rehberi

 

BOŞ KONTENJAN VE TABAN PUAN BİLGİLERİ

Sınavlı öğrenci alan ortaöğretim kurumlarında NAKİL işlemleri için boş kontenjan ve sınavlı okul taban puan bilgileri için

Sınavlı/Sınavsız Okul Boş Kontenjan Ve Sınavlı Okul Taban Puan Bilgileri

Sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarında NAKİL işlemleri için boş kontenjan bilgileri için

Sınavsız Okul Boş Kontenjan Bilgileri

ANADOLU MESLEK PROGRAMLARINDA ALANA GEÇİŞ İŞLEMLERİ

Anadolu Meslek Programı Alanlarına Geçiş Kontenjan Listeleri için

Anadolu Meslek Programı Alanlarına Geçiş Kontenjan Listeleri

Bünyesinde Denizcilik Alanı Bulunan Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Listesi için Tıkla

 

SINAV İTİRAZLARI GİRİŞ EKRANI

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sınav İtirazları Giriş Ekranı için

Meb Sınav İtirazları Giriş Ekranı İçin Tıkla

LGS Tercih Sonuçları 2019 1.Yerleştirme  Fen Liseleri Sosyal Bilimler Liseleri Anadolu İmam Hatip Liseleri Anadolu Teknik liseleri Yüzdelik Dilimleri Yerleştirme Sonuçları  Ön Raporunda Tıkla İNDİR

2019 Liselere Geçiş Sistemi (LGS) Kapsamında İlk Yerleştirme Sonuçları Ön Raporu Fen Liseleri Sosyal Bilimler Liseleri Anadolu İmam Hatip Liseleri Anadolu Teknik liseleri Yüzdelik Dilimleri İNDİR PDF

2019 LGS ORTA ÖĞRETİM KURUMLARINA TERCİH VE YERLEŞTİRME TAKVİMİ
İŞLEMTARİH 
Yerleştirme Sonuçlarının ve Boş Kontenjanların İlan Edilmesi Tarihi22 Temmuz 2019
Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Tercih Başvurularının Alınması Tarihi29 Temmuz –02 Ağustos 2019
Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Sonuçlarının İlanı Tarihi05 Ağustos 2019
Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Tercih Başvurularının Alınması Tarihi05-08 Ağustos 2019
Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Sonuçlarının İlanıTarihi10 Ağustos 2019
Boş kalan kontenjanlara, hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca Yerleştirme Başvurularının Alınması Tarihi19-23 Ağustos 2019
Yatılılık Başvurularının Okul ve Kurumlarca Alınması Tarihi26-29 Ağustos 2019

İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonları

Yerleştirmelerinin Tamamlanması, Yatılılık Yerleştirme Sonuçlarının İlanı ve e-Pansiyon Üzerinden Kayıtların Sisteme İşlenmesi Tarihi

06 Eylül 2019
2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılı Açılışı Tarihi09 Eylül 2019

LGS Sınav Sonuçları Açıklandı Tıkla Öğren Tek Tıklamayla 2019 Lgs meb Sonuç Sorgulama Meb Lgs 2019

Milli Eğitim Bakanlığının yayımladığı   ‘’MEB 2019 Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî Sınav Başvuru Ve Uygulama Kılavuzu ‘’na göre;

Kılavuzdaki açıklama şöyle;

2019 LGS SINAV SONUÇLARI TIKLA ÖĞREN  SORGULAMA SAYFASI  MEB


2019 LGS TERCİH İŞLEMLERİ

a) 8’inci sınıfı başarıyla tamamlayan veya mezun durumda olan öğrenciler, yerleştirme işlemleri için tercih ve yerleştirmeye esas nakil başvurusunda bulunabilecektir.

b) Tercih işlemi öğrenci ve velisi tarafından https://e-okul.meb.gov.tr internet adresinden veya herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabilecektir. Yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacaktır.

c) Sınava giren ve Merkezî Sınav Puanına sahip olan öğrenciler dâhil tüm öğrenciler yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunmak zorundadır. Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ekranından tercih yapılmaması durumunda, öğrencilere Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ile Pansiyonlu Okullar tercih ekranı açılmayacaktır.

ç) Özel ortaöğretim kurumlarına ve yetenek sınavı ile öğrenci alan okullara kesin kayıt işlemini tamamlamış öğrenciler, tercihte bulunamayacaktır.

d) Öğrenciler; Merkezî Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Okullar, Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 3 (üç) grupta tercih yapabileceklerdir. Merkezî Sınava girmeyen öğrenciler ise Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 2 (iki) grupta tercih yapabileceklerdir.

e) Öğrenciler, ilk olarak Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ekranından tercih yapacaklardır. Yerel Yerleştirmede tercihlerinden ilk 3 (üç) okulu Kayıt Alanından seçmek kaydıyla öğrenciler en fazla 5 (beş) okul tercihinde bulunabileceklerdir. Yapılan tercihlerde aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 3 (üç) okul seçilebilecektir. Yerel Yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, istemeleri halinde merkezi sınavla öğrenci alan okullar için açılacak Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ekranından en fazla 5 (beş) okul; Pansiyonlu Okullar tercih ekranından da en fazla 5 (beş) okul olmak üzere toplamda 15 okul tercihinde bulunabilecektir. Öğrencilerin, Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ile Pansiyonlu Okullar grubundan tercihte bulunabilmesi için yerel yerleştirme tercihi yapması zorunludur.

f) Sınava katılmayan öğrencilere Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar tercih ekranı açılmayacaktır.

g) Yerel yerleştirme tercih ekranında okullar; Yeşil renk, “Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresinin bulunduğu Kayıt Alanında yer alanokulları belirtir. Mavi renk, “Komşu Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresine göre Komşu Kayıt Alanında yer alanlar okulları belirtir. Kırmızı renk, “Diğer” ise öğrenci için ikamet adresine göre bulunduğu Kayıt Alanında ve Komşu Kayıt Alanında olmayan il içindeki diğer kayıt alanları ile il dışındaki kayıt alanlarında bulunan okulları belirtir.

ğ)Yerleştirmeye esas nakiller, “Tercih ve Yerleştirme Takviminde” belirtilen tarih ve sürelerde 4 (dört) dönemde yapılacaktır. Her dönemde; Merkezî Sınav Puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla 3 (üç), yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla 3 (üç), pansiyonlu okullar için de en fazla 3 (üç) okul tercihi yapılabilecektir.

h) Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara tercihte bulunan ve ilk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, yerleştirmeye esas nakil tercih dönemlerinde Kayıt Alanından okul ve farklı tür tercih etme zorunluluğu bulunmayacaktır. Ancak, tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde ilk 2 (iki) okulu Kayıt Alanından seçmek kaydıyla en fazla 3 (üç) okul tercihinde bulunabileceklerdir. Yapılan tercihlerde aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 2 (iki) okul seçilebilecektir.

ı) Öğrenciler, ayrıca istemeleri hâlinde yerleştirmeye esas 4’üncü nakil başvuru döneminde “Meslekî Eğitim Merkezleri”ni de tercih edebileceklerdir.

i) Tercih işlemleri, Bakanlığımız http://www.meb.gov.tr veya https://e-okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan tercih listesinde yer alan okullara göre öğrenci ve velisi tarafından 02- 13 Temmuz 2018 (17.00’ye kadar) tarihleri arasında yapılacaktır.

j) Elektronik ortamda tercih işlemlerini yapamayanlar için okul müdürlükleri, tercih işlemlerini öğrenci velisinin talebi üzerine, velinin doldurup imzalayarak verdiği “Yerleştirme Tercihleri İçin Ön Çalışma Formu EK-1” e bağlı kalarak veli adına yapacaktır (13 Temmuz 2018 saat 17.00’ye kadar)..

k) Açık öğretim ortaokulu öğrencileri ile yurt dışından sınava giren öğrenciler tercihlerini, bu kılavuzun “Genel Açıklamalar” bölümünde yer alan hükümler doğrultusunda yapacaklardır.

l) Yerleştirmeye esas nakil işlemi için; tercih başvuruları 06-10 Ağustos 2018, 13-17 Ağustos 2018, 27-31 Ağustos 2018 ve 03-06 Eylül 2018 tarihlerinde saat 17.00’ye kadar yapılabilecektir. Her nakil döneminde öğrenciler, her gruptan en fazla 3 (üç) okul tercihinde bulunabileceklerdir.

m)Yerleştirmeye esas nakil tercih başvurularının alınması sürecinde özel ortaöğretim kurumlarına kayıt ve nakil işlemleri yapılabilecektir.

n) Yerleştirmeye esas nakil başvuruları, tercih edilecek okulun boş kontenjanına bakılmaksızın herhangi bir ortaokul veya imam hatip ortaokulu müdürlüğüne başvurarak yapılabilecektir.

o) Tercihler okul müdürlüğü tarafından elektronik ortamda onaylanacaktır. Tercihlerle ilgili varsa her türlü düzeltme elektronik onaylama işleminden önce yapılacaktır. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemi tamamlanmış olacaktır. Öğrenci velisi düzeltme veya iptal işlemi için takvimde belirtilen tercih süreleri içerisinde okul müdürlüğüne başvurarak başvurunun düzeltilmesi veya iptal talebinde bulunabilecektir. Tercih Başvuru Durumu “İptal” olarak görünen öğrenciler yerleştirme işlemlerine dâhil edilmeyecektir.

ö) Tercihlerin, tercih ve yerleştirme kılavuzuna uygun olarak elektronik ortamda hatasız ve eksiksiz bir şekilde yapılması gerekmektedir. Tercih listesinden öğrenci velisi, onay işleminden ise okul müdürlüğü ile veli birlikte sorumludur.

p) “Yerleştirme Tercihleri İçin Ön Çalışma Formu EK-1” veli tarafından doldurulup imzalandıktan sonra tercihler, sisteme okul müdürlüğü tarafından girilerek onaylandıktan sonra iki nüsha çıktısı alınacak, bir nüshası imza karşılığı veliye verilecek ve diğer nüshası okulda saklanacaktır.

r) Tercih ve yerleştirme işlemleriyle ilgili tüm bilgilendirmeler http://www.meb.gov.tr ile https://e-okul.meb.gov.tr adreslerinden yapılacaktır. Velilerin tercih ve yerleştirme işlemleri süresince bu adresleri takip etme yükümlüğü vardır.

s) 02-13 Temmuz 2018 tarihlerinde Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü koordinasyonunda oluşturulan tercih danışmanlığı komisyonları tarafından talep eden öğrencilere tercih danışmanlığı hizmeti verilecektir.

ş) Tercih yapmayan veya tercihleri doğrultusunda hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrenciler, açık öğretim kurumlarına yönlendirilecektir.

YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ NASIL YAPILACAK? ÖNEMLİ  HUSUSLAR NELERDİR?

YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ

2018–2019 eğitim ve öğretim yılında ortaokul veya imam hatip ortaokulu 8’inci sınıfını tamamlamış veya Açık Öğretim Ortaokulundan mezun durumda olan öğrenciler, sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğü ve tercihleri doğrultusunda; yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara ise okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanları ve devam-devamsızlık kriterleri göz önünde bulundurularak yerleştirilecektir. Yerleştirme yapılacak okullar http://www.meb.gov.tr veya https://e­okul.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanacaktır. Yerleştirme sonuçları 22 Temmuz 2019 tarihinde ilan edilecektir.

a) Yerleştirmeye esas nakil tercihleri ortaöğretim kurumlarına tercih ve yerleştirme takvimi doğrultusunda 2 (iki) dönem hâlinde alınacak ve yerleştirmeye esas nakil sonuçları her nakil döneminin sonunda, 05 Ağustos 2019 ve 10 Ağustos 2019 tarihlerinde ilan edilecektir.

b) Sınavla ve yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan hiçbirine yerleşemeyen öğrenciler il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvurmaları hâlinde yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan kontenjan durumları uygun olan okullara 19-23 Ağustos 2019 tarihlerinde komisyonca yerleştirilecektir.

c) Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin okullara kayıtları -açık liseler ile yetenek sınavıyla öğrenci alan okullar hariç olmak üzere- sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır. ç) Öğrencilerin yerleştirme sonuçları https://e­okul.meb.gov.tr internet adresinden açıklanacak olup sonuç bilgilerinde kaydının yapıldığı okul bilgileri bulunacaktır. Ayrıca, SMS ile bilgilendirilmek isteyen velilere mobil bilgilendirme servisi aracılığı ile yerleştirme sonuçları bildirilecektir.

d) İlköğretim programını tamamlayan özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerden kaynaştırma yoluyla eğitim alacak öğrenciler, geçerli “Engelli Sağlık Kurulu Raporu” ve ortaöğretim kademesine yönelik “Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu” doğrultusunda ikamet adresleri, engel durumu ve özellikleri dikkate alınarak yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara ilgili mevzuat çerçevesinde her bir şubede iki öğrenciyi geçmeyecek şekilde 19-23 Ağustos 2019 tarihlerinde il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu kararı ile yerleştirilecektir.

MERKEZÎ ve YEREL YERLEŞTİRME ESASLARI

Merkezî Yerleştirme

a) Merkezî sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğüne göre tercihleri doğrultusunda yerleştirme yapılacaktır.

b) Sınavla öğrenci alan okullarda merkezî sınav puanının eşitliği hâlinde sırasıyla; Okul Başarı Puanı (OBP) üstünlüğüne, sırasıyla 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne, 8’inci sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına, tercih önceliğine ve öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana bakılarak yerleştirme yapılır.

c) Öğrenciler, yerleştirme işlemleri sonucunda Merkezî Sınav Puanı ile Öğrenci Alan Okul tercihine yerleşmiş ise yerel yerleştirme ve pansiyonlu okul tercihleri dikkate alınmayacaktır. Yerel Yerleştirme

a) Yerel yerleştirme işlemleri okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara sırasıyla öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanının üstünlüğü ve okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı kriterlerine göre yapılır. Değerlendirmede eşitlik olması durumunda sırasıyla; 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki yılsonu başarı puanı üstünlüğüne bakılarak yerleştirme yapılır.

b) Tercih edilen lise bakımından;

Öğrenciler, ikamet adresine göre bulunduğu Kayıt Alanından okul tercih etmeleri durumunda, aynı okulu tercih eden Komşu Kayıt Alanındaki öğrencilerden; Komşu Kayıt 8 8 Alanındaki öğrenciler de Diğer Kayıt Alanlarındaki öğrencilerden öncelikli yerleştirilecektir. ii. Yerleştirmede, Okul Başarı Puanı yüksek olan öğrenciler öncelikli olarak yerleştirilecektir. iii.Yerleştirmede, 8’inci sınıfta okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısı az olan öğrenciler öncelikli olarak yerleştirilecektir.

c) Öğrenciler, yerleştirme işlemleri sonucunda Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okul tercihine yerleşmiş ise pansiyonlu okul yerleştirmelerine yaptıkları tercihler dikkate alınmayacaktır.

Pansiyonlu Okullara Yerleştirme

 Yerel yerleştirme kapsamında herhangi bir tercihine yerleşemeyen ve boş kontenjanı kalan pansiyonlu okulları tercih eden öğrenciler, pansiyonun kız ve/veya erkek kontenjanını ve yerel yerleştirme sonucunda kalan toplam boş kontenjanını aşmayacak şekilde yerleştirilir. Ancak yatılılığa ilişkin durumları Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmî Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliğinin yerleştirme ile ilgili hükümlerine göre değerlendirilir.

lgs tercih sonuçları 2019,lgs tercih sonuçları ne zaman açıklanacak,lgs tercih sonuçları ne zaman açıklanır,lgs tercih sonuçları saat kaçta açıklanacak 2019,lgs tercih sonuçlarına nereden bakılır,lgs tercih sonuçlarına nasıl bakılır,lgs tercih sonuçları nereden bakılıyor,lgs tercih sonuçlarına nereden bakılıyor,lgs tercih sonuçlarına nasıl bakılır,lgs tercih sonuçlarını nasıl öğrenebilirim,lgs sınav sonuçları meb,meb gov tr lgs sonuçları,lgs sınav sonuçları giriş,lgs tercih sonuçları 2019,lgs tercih sonuçları ne zaman açıklanacak,lgs tercih sonuçları ne zaman açıklanır,lgs tercih sonuçları saat kaçta açıklanacak 2019,lgs tercih sonuçlarına nereden bakılır,lgs tercih sonuçlarına nasıl bakılır,lgs tercih sonuçları nereden bakılıyor,lgs tercih sonuçlarına nereden bakılıyor,lgs tercih sonuçlarına nasıl bakılır,lgs tercih sonuçlarını nasıl öğrenebilirim,lgs sınav sonuçları meb,meb gov tr lgs sonuçları,lgs sınav sonuçları giriş,

lgs tercih sonuçları 2019,lgs tercih sonuçları ne zaman açıklanacak,lgs tercih sonuçları ne zaman açıklanır,lgs tercih sonuçları saat kaçta açıklanacak 2019,lgs tercih sonuçlarına nereden bakılır,lgs tercih sonuçlarına nasıl bakılır,lgs tercih sonuçları nereden bakılıyor,lgs tercih sonuçlarına nereden bakılıyor,lgs tercih sonuçlarına nasıl bakılır,lgs tercih sonuçlarını nasıl öğrenebilirim,lgs sınav sonuçları meb,meb gov tr lgs sonuçları,lgs sınav sonuçları giriş,lgs tercih sonuçları 2019,lgs tercih sonuçları ne zaman açıklanacak,lgs tercih sonuçları ne zaman açıklanır,lgs tercih sonuçları saat kaçta açıklanacak 2019,lgs tercih sonuçlarına nereden bakılır,lgs tercih sonuçlarına nasıl bakılır,lgs tercih sonuçları nereden bakılıyor,lgs tercih sonuçlarına nereden bakılıyor,lgs tercih sonuçlarına nasıl bakılır,lgs tercih sonuçlarını nasıl öğrenebilirim,lgs sınav sonuçları meb,meb gov tr lgs sonuçları,lgs sınav sonuçları giriş,

lgs lise tercih sonuçları meb, lgs tercih  sonuçları, lgs tercih meb sonuçları, lgs tercih sonuçları 2019, lgs tercih sonuçları sorgulama, meb gov tr tercih sonuçları, meb lgs tercih sonuçları 2019, meb sınav sonuçları lgs, meb.gov.tr lgs tercih sonuçları, meb.gov.tr lgs tercih sonuçları 2019, meb.gov.tr sınavlar lgs tercih, son dakikameb lgs tercih sonuç, sonuc.meb.gov.tr lgs tercih 2019, www e okul meb gov tr, www meb gov tr lgs 2019, www.meb.gov.tr lgs tercih sonuçları 2019, www.meb.gov.tr lgs tercih sonucu sorgulama

2019 LGS Tercih İşlemleri Başvuru Ekranı İçin Tıkla 2019

Fen Liseleri Taban Puanları Yüzdelik Dilimleri  2019

Sosyal Bilimler Liseleri Taban Puanları Yüzdelik Dilimleri  2019

Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Taban Puanları Yüzdelik Dilimleri

Anadolu İmam Hatip Liseleri Taban Puanları Yüzdelik Dilimleri

2019 LGS SINAV KILAVUZU TIKLA    MEB 

2019 Lgs Lise Taban Puanları Yüzdelik Bilimler pdf İndir

2019 Lgs  MEB Yerel  Yerleştirme Tercih Rehberi için tıklayınız

2019 Lgs  MEB Merkezi Sınav Puanı İle Alan Liseler  İçin Tercih Rehberi için tıklayınız

2019 Lgs Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi  Sınav Raporu  ilk kez yayımlandı.Yayımlanan bu metnin detaylırına ulaşmak için aşağıdaki belgeyi indirebilirsiniz.

2019 LGS SINAV RAPORU PDF   TIKLA ÖĞREN   MEB

LGS 2019 Sınavı Nasıl Değerlendirilecek  

SINAVIN DEĞERLENDİRİLMESİ

Merkezî Sınava katılacak olan öğrencilerin puanı, aşağıdaki işlem basamaklarına göre tek puan türünde hesaplanacaktır.

  1. Sözel ve sayısal bölümlere ait alanların her bir alt testi için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir. b. Her bir öğrencinin her bir alt testine ait ham puanı; ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak bulunur.
  2. Her bir alt testin ortalaması, ilgili testin ham puanları toplamının öğrenci sayısına bölümü ile elde edilir.

ç. Her bir alt testin standart sapması, ilgili alt testin ham puanları, ortalaması ve sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak hesaplanır.

  1. Öğrencilerin her bir alt testine ait standart puanı (SP), o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adayların ham puanlarının ortalamasını 50’ye, standart sapmasını 10’a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.
  2. Her alt test için hesaplanan standart puanlar, Tablo-2’de verilen katsayılar ile çarpılarak her bir alt testin ağırlıklı standart puanları bulunur. Merkezî Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu -2019 Sayfa | 14
  3. Yabancı Dil ve/veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden muaf olan öğrencilerin Yabancı Dil ve/veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ağırlıklı standart puanı, bu öğrencilerin o testler dışındaki diğer testlerin ağırlıklı standart puan toplamının, bu testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puan toplamına bölümünün, o testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puanla çarpılması ile elde edilir.
  4. Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak, Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur. ğ. Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye dâhil edilecektir.
  5. Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda, 9/12/2016 tarihli ve 29913 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 02/12/2016 tarihli ve 6764 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 69 uncu maddesiyle, 17/2/2011 tarihli ve 6114 sayılı Kanunun 7 nci maddesinin ikinci fıkrasına eklenen “Sınavlarda iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.” hükmü gereğince değerlendirme yapılacaktır. Ağırlıklı standart puan hesaplanırken esas alınacak ağırlık katsayıları Tablo-2’de verilmiştir. Tablo–2 Ağırlıklı Standart Puan Hesaplanırken Kullanılacak Ağırlık Katsayıları Alt Testler Ağırlık Katsayıları

Türkçe 4

Matematik 4

Fen Bilimleri 4

T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 1

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 1

Yabancı Dil 1

Milli Eğitim Bakanlığı yayımladığı 2019  LGS Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu  nda sonuçların açıklanma tarihini ilan etmişti.Bu ilana göre  LGS tercih sonuçları 22 Temmuz Pazartesi günü adayların erişimine açacak. Sonuçların açıklanacağı saat ile ilgili net bir açıklama bulunmuyor.

2019 LGS tercih sonuçları 22 Temmuz 2019 tarihinde https://www.meb.gov.tr” veya  https://eokul.meb.gov.tr internet adresinde ilan edilecektir.

Eğer bu tarihten önce de açıklanırsa da büyük bir ihtimalle  basın yoluyla bildirilecektir.Aşağıdaki adreslerden MEB Merkezi Sınav Duyurularını duyurularını takip edebilirsiniz

‘’ 2019 Lgs Tercih SonuTercih Sonuçları Açıklandı’’ Meb duyurusundan sonra aşağıdaki bağlantılardan  öğrenebilirsiniz.Aşağıdaki bağlantılara tıkladığınızda 2019 LGS Tercih Sonuçlarının açıklanıp açıklanmadığınıöğrenebilirsiniz.Açıklandı ise de sonuçlarını öğrenebilirsiniz

https://www.meb.gov.tr

Merkezi Sistem Sınavları Duyuruları  

https://eokul.meb.gov.tr

2019 LGS Tercih Sonucunu öğrenmek için yukardaki bağlantılarıTıkla

NOT : 2019 Lgs Tercih Sonuçları hakkında en sağlam kaynağın https://www.meb.gov.tr internet adresi olduğunu biliniz.Zira daha önce meb.gov.tr  nin sınavlar ile ilgili bir sınav  sonucu veya tercih sonucu açıklandığında Anasayfayı yalnızca Sınav ile ilgili işlemlere ayırdığını görmüştük.

Meb Anasayfayı tıkladığımızda yalnızca 2019 LGS Yerleştirme Sonuç Ekranı  görülecektir meb.gov.tr  o gün bütün yoğunluğunu bu işe ayıracaktır.


2019 lgs sonuçları, lgs, lgs sınav sonuçları 2019, lgs sınav sonuçları 2019 meb, lgs sınav sonuçları giriş, lgs sınav sonuçları meb, lgs sınav sonuçları puanları, lgs sınav sonuçları sorgulama, lgs sonuçları, lgs sonuçları giriş, lgs sonuçları meb, lgs sonuçları nasıl öğrenilir 2019, lgs sonuçları puan, lgs sonuçları saat kaçta açıklanacak 2019, lgs sonuçları sorgulama, lgs sonuçlarına nasıl bakılır 2019, lgs sonuçlarına nereden bakılır 2019, lgs sorgulama, lgs tercihleri ne zaman, meb lgs sonuçları 2019, meb.gov.tr lgs sınav sonuçları, meb.gov.tr lgs sonuçları, meb.gov.tr lgs sonuçları 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlendi

five × 3 =

Yorumu gönder