YÖK ATLAS Tercih Robotu Lisans Önlisans Tablo 3 Tablo 4 Tercih Robotu Üniversiteler Meslekler Netler Modülü

  YÖK ATLAS Tercih Robotu Güncellendi. Lisans  Tercih Robotu,  Önlisans Tercih Robotu,  Tablo 3  Tercih Robotu, Tablo 4 Tercih Robotu ,Üniversiteler  Modülü, Meslekler Modülü..İşte Detaylar ….

Öğrenci dostu Yeni YÖK olarak, üniversite ve bölüm tercihi yapacak adaylarımızın daha bilinçli karar vermesini sağlamak amacıyla hizmete sunulan Yükseköğretim Program Atlası (YÖK Atlas) bu tercih döneminde de güncel hali ile “https://yokatlas.yok.gov.tr ” internet adresinde öğrencilerin hizmetinde.

– YÖK Atlas programı son veriler eklenerek güncellendi

-YÖK Atlas’ı bugüne kadar kullanan kişi sayısı 31 milyon oldu

-Tercih dönemlerinin vazgeçilmez bilgi kaynağı haline geldi

-YÖK Atlas’a 2020-YKS tercih döneminde “Üniversitelerimiz” adlı yeni bir modül  daha eklendi

-YÖK Atlas’daki iki modül sayesinde adayların işi daha kolay

 • Meslek Atlası
 • Tercih Listesi

Adaylar, Meslek Atlası Modülünde, ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda yer alan Devlet, Vakıf, KKTC ve Yabancı üniversitelerde yer alan lisans ve önlisans programları ile ilgili “meslek bazında”, kontenjan, yerleşme ve tercih edilme bilgilerinin detaylarına ulaşabilecekler.

Meslek Atlasında her meslek için aşağıdaki özet bilgiler yer almaktadır:

 • Meslekteki Kontenjan ve Yerleşen Sayıları
 • Üniversite Türlerine Göre Kontenjan ve Yerleşen Sayıları
 • Mesleğe Yerleşenlerin Puan ve Başarı Sırası Analizi
 • Mesleğe Yerleşenlerin İkamet Ettikleri Coğrafi Bölgeler/İller
 • Mesleğe Yerleşenlerin Öğrenim Durumu
 • Mesleğin Kaç Kişi Tarafından ve Kaçıncı Sırada Tercih Edildiği
 • Mesleği Hangi Üniversitede Kaç Kişinin Tercih Ettiği
 • Mesleğe Yerleşenlerin Tercih Listelerinde Ne Tür Üniversitelere Yer Verdikleri
 • Mesleğe Yerleşenlerin Tercih Listelerinde Hangi Üniversitelere Yer Verdikleri
 • Mesleğe Yerleşenlerin Tercih
 • Listelerinden Başka Hangi Mesleklere Yer Verdikleri​

NOT:2020 YKS Tercih Kılavuzunu okumadan tercih yapmayınız..

TERCİH KILAVUZU İNDİR Tablo 3 Tablo 4

Hukuk Mimarlık Mühendislik Tıp Öğretmenlik PDR Diş Hekimliği Eczacılık En Düşük Başarı Sırası TIKLA


YÖK ATLAS MOBİL CİHAZLAR İÇİN

YÖK Atlas Apk Android GOOLE PLAY İndir

YÖK Atlas İOS APP STORE Apple İndir


YÖK ATLAS LİSANS TERCİH SİHİRBAZI Tablo 4 Tercih Robotu

2020 YKS ile öğrenci alan lisans programlarının kontenjan bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Son 3 yılın taban başarı sıraları, puan türü değişen programların eski puan türündeki taban başarı sıraları, şehre, üniversite türüne, burs oranlarına, öğretim türüne göre arama yapma imkanı…

Lisans Tercih (Tablo 4 ) Sihirbazı İçin Tıkla

Sayısal Tercih Robotu

Eşit Ağırlık Tercih Robotu

Sözel  Tercih Robotu

2020 YKS TERCİHİNİ YAPMAK İÇİN TIKLA


YÖK ATLAS ÖNLİSANS TERCİH SİHİRBAZI Tablo 3 Tercih Robotu

2020 YKS ile öğrenci alan önlisans programlarının kontenjan bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.Son 2 yılın taban başarı sıraları, puan türü değişen programların eski puan türündeki taban başarı sıraları, şehre, üniversite türüne, burs oranlarına, öğretim türüne göre arama yapma imkanı…,

Önlisans Tercih(Tablo 3) Sihirbazı İçin Tıkla


YÖK ATLAS TERCİH LİSTESİ OLUŞTURMA

YKS tercihlerinize ışık tutacak tercih listenizi buradan oluşturabilirsiniz..Adaylar üniversite ve program seçimlerini yaparak tercih listelerini oluşturabilirler. Tercih listelerindeki programları sıralayabilir, koşul ve diğer bilgilerini görerek kendi durumlarını değerlendirebilirler.

YÖK Atlas Tercih Listesi Oluşturmak İçin Tıkla


YÖK ATLAS ÜNİVERSİTELERİMİZ

“Üniversitelerimiz” modülüyle seçeceğiniz üniversite hakkında bilgi almak artık çok kolay…

Üniversitelerimiz Modülünde, Türkiye’deki her bir üniversitenin öğrenci ve öğretim elamanı sayılarının yanında kuruluş yılı, resmi web sitesi, sosyal medya linkleri, iletişim bilgileri, spor tesisleri, spor takımları, öğrenci toplulukları, yurt kapasitesi, laboratuvar sayıları ve yüzölçümleri bilgilerine erişebileceksiniz.

Üniversitelerimiz Modülü İçin Tıkla


YÖK MESLEK ATLASI

Üniversite adaylarının meslek seçimine ışık tutacak tercih istatistiklerine buradan ulaşabilirsiniz.

2019 YKS’de mesleklerin tercih edilme istatistiklerini inceleyerek hangi mesleklerin daha çok tercih edildiğini değerlendirebilirsiniz.

Meslek Atlası İçin TIKLA


YÖK LİSANS ATLASI 2016 2017 2018 2019

    Lisans programlarına yerleşenlerin puanları, başarı sıraları, YKS netleri, geldikleri liseler, geldikleri bölgeler; programda görevli öğretim üyeleri, yabancı uyruklu öğrenciler, Erasmus trafiği ve benzeri pek çok detay parmaklarınızın ucunda…

2016 ve 2017 ÖSYS ile 2018 ve 2019 YKS’de Merkezi Yerleştirme ile öğrenci alan lisans programlarının (fakülte/yüksekokul) detayları burada yer almaktadır.

2016 2017 2018 2019  YÖK LİSANS ATLASI İçin Tıkla


YÖK ÖNLİSANS ATLASI 2016 2017 2018 2019

Önlisans programlarına yerleşenlerin puanları, YKS netleri, geldikleri liseler, mezun oldukları lise alan ve dalları; programda görevli öğretim üyeleri, geçmiş yıllarda verilen mezun sayısı, yatay geçiş trafiği ve benzeri pek çok detaya tek bir “tık” ile ulaşın…

2016 ve 2017 ÖSYS ile 2018 ve 2019 YKS’de Merkezi Yerleştirme ile öğrenci alan önlisans programlarının (meslek yüksekokulu) detayları burada yer almaktadır.

2016 2017 2018 2019  YÖK ÖNLİSANS ATLASI İçin Tıkla


YÖK TYT-AYT NET SİHİRBAZI

Hedefinizdeki meslek ve üniversiteye geçen sene yerleşenlerin YKS’deki başarısını görmek ve sizi hedefe ulaştıracak en doğru verilere ulaşmak artık çok kolay. Tıklayın…

2019 YKS’de Merkezi Yerleştirme ile öğrenci alan lisans – önlisans programlarına yerleşenlerin TYT-AYT testlerinde yaptıkları yerleşen son kişinin Netleri burada yer almaktadır.

Net Sihirbazı İçin Tıkla


MEZUN BAŞARI ATLASI

2020 Tercih Kılavuzu’nda yer alan lisans programlarından mezun olanların merkezi uzmanlık sınavlarında gösterdikleri başarıyı görün değerlendirin. Sadece girdi değil, çıktı kalitesini de sınayın…

Mezunların KPSS-1, KPSS-2, TUS-TT1, TUS-TT2, TUS-KTP, DUS, AB-AYB sınav başarılarını değerlendirebilirsiniz.

Mezun Başarı Atlası Modülü İçin Tıkla


2020 YKS TERCİH İŞLEMLERİ 

DUYURU
(28 Temmuz 2020)

2020-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS): Tercih İşlemleri

2020-YKS tercih işlemleri, 06 Ağustos 2020 tarihinde başlayacaktır. Adaylar tercihlerini, 06-14 Ağustos 2020 tarihleri arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklardır. Tercih işlemleri, 14 Ağustos 2020 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir.

Adaylar, 2020-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna aşağıdaki bağlantıdan erişebileceklerdir. Tercih yapacak adayların Kılavuzu dikkatle incelemeleri, tercihlerini bu kılavuz bilgilerine göre yapmaları gerekmektedir. ‘Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları Bölümü’ mutlaka okunmalı, bu koşul ve açıklamalar dikkatle incelendikten sonra tercihler sonlandırılmalıdır.

Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemlerini tamamlayacaklardır. Tercih işlemi, ekrandaki uyarılara göre sonlandırılmalıdır. Başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacaktır. ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacaktır. Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacaktır.

Adayların kendilerine özel kişisel bilgi niteliğindeki T.C. Kimlik numaralarını ve ÖSYM aday işlemleri şifrelerini özenle korumaları ve hiçbir kimseyle paylaşmamaları gerekmektedir. T.C. Kimlik numarasının ve ÖSYM aday işlemleri şifresinin başkaları ile paylaşılmasından oluşacak mağduriyetlerden adayın kendisi sorumlu olacaktır.


2020-YKS adaylarına ve kamuoyuna önemle duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI


2020 YKS sonuçları sorgulama sayfası için aşağıdaki  linki tıklayınız.

2020 ÖSYM YKS SONUÇ ÖĞRENME  SAYFASI

2020 YKS Sonucunu Öğrenmek İçin TIKLA

https://sonuc.osym.gov.tr


2020 YKS ile ilgili diğer  duyurular için aşağıdaki linki takip ediniz

ÖSYM DUYURULAR Sayfasına Gitmek İçin Tıkla

https://www.osym.gov.tr/TR,19223/2020.html


2020 YKS Tercihleri Ne Zaman Başlayacak? tercihleri nasıl yapılır 2020, YKS tercih ne zaman 2020, YKS tercihleri ne zaman, Lise tercihleri ne zaman, YKS tercihleri nasıl olacak 2020,Lise tercihi nasıl yapılır 2020

     2020 YKS Tercih Kılavuzu na göre;

”Tercih süresi, 6-14 Ağustos 2020 tarihleri arasındadır. Tercih bildirim işleminizi tamamladıktan sonra “Tercih Süresi” içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinizde değişiklik yapabilirsiniz. Tercih işleminizi tamamladıktan sonra “Tercih Süresi” içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercih bilgilerinizi mutlaka kontrol ediniz ve yazıcıdan tercih listenizin bir dökümünü edinerek saklayınız.

Yani 2020 YKS tercihleri 6 Ağustos 2020 tarihinde başlıyor..2020 YKS tercihlerinin son günü ise 14 Ağustos 2020 olarak duyuruluyor

2020 YKS TERCİHİNİ YAPMAK İÇİN TIKLA